Grafički kolektiv, kolektivna slika i prilika svih nas
Da li će nestati GRAFIČKI KOLEKTIV ili će se, zbog novonastale situacije u kojoj je restitucijom prostor galerije promenio vlasnika, naći neko rešenje, kako bi se u životu održala jedna od najstarijih galerija u Beogradu?
Grafički kolektiv je od svog osnivanja 1949. godine, kada je prva posleratna generacija umetnika grafičara osnovala grafički atelje, kontinuirano radio na razvoju i unapređenju umetnosti grafike i grafičkog dizajna. U istoriji domaće umetnosti, Grafički kolektiv zauzeo je značajnu ulogu, naročito od 1952. godine kada je uz grafičku radionicu dobio i izlagački prostor. Grafički kolektiv, rođen u entuzijazmu mladih stvaralaca bio je jedno vreme vesnik svega novog i drugačijeg u domaćoj umetnosti, pa će tako ostati zabeleženo da je u ovoj galeriji 1958. godine prvu samostalnu izložbu imao Leonid Šejka, da je prvi hepening u Beogradu održan upravo u Grafičkom kolektivu ispred koga je Olja Ivanjicki spalila svoju lutku dvojnicu. Ova prostorom nevelika, ali značajna i nezaboravna galerija dva puta je bila domaćin izložbama Mediale (1959, 1960), u ovoj su galeriji kao društvo delovali Ćelić, Srbinović, Maskareli, Vujaklija i drugi. Bila je organizator brojnih međunarodnih izložbi a kada bismo nabrajali domaće umetnike, malo bi njih se našlo koji bar nekad nekim radom nisu učestvovali u aktivnostima Grafičkog kolektiva.
Enterijer ove galerije stvorio je arhitekta Peđa Ristić. Grafički kolektiv je neizbrisiv deo istorije naše umetnosti, on je bio mesto stvaranja, druženja, pomeranja granica u novoj umetnosti, susreta i velikog pamćenja. Zato je veoma važno pronaći rešenje da galerija opstane, možda i u nekom novom prostoru ali da se tradicija, kontinuitet i sve što Kolektiv predstavlja ne izbriše gumicom zaborava i nebrige.
Zbog toga u celini prenosimo pismo medijima koje je uputio profesor Branimir Karanović, predsednik Upravnog odbora Grafičkog kolektiva:
Dragi naši prijatelji novinari,
Od petka, 2. septembra, tekstom u Večernjim novostima („Sumrak galerije“) „duh je izašao iz boce“ i najavljen je problem u kojem se nalazi Grafički kolektiv.
O čemu se radi?
Postojeća situacija rezultat je procesa restitucije. Preciznije, prostor u kome se nalazi Grafički kolektiv od 1949. godine (enterijer je delo arhitekte Peđe Ristića) vraćen je naslednicima porodice Ninčić – REŠENJEM Agencije za restituciju (17.7.2015). Potpisan je ugovor između vlasnika i Grafičkog kolektiva kojim je garantovano da naredne tri godine (do 18.7.2018) možemo ostati u istom prostoru. Njihov advokat i Poslovni prostor obavestili su nas o novoj situaciji tek decembra meseca.
Ovaj ugovor je prestao biti validan ovog leta kada su vlasnici prodali prostor firmi Feniks Slatka kuća d.o.o, sa Zlatibora. Za ovu promenu smo saznali i iz elektronskog pisma koje su nam novi vlasnici poslali, a sa namerom da se produži ugovor o zakupu.
Obrt situacije nas je zatekao jer smo očekivali – po etičkom principu – da će naslednici prvo nas obavestiti u vezi sa prodajom. Drugi pravni lek je, u tim procesima, da država Srbija ima pravo preče kupovine.
Kako ste i vi dugogodišnji prijatelji naše kuće i pored umetnika učestvujete u afirmisanju programskih delatnosti Grafičkog kolektiva vaša podrška, u ovom kontekstu, mnogo znači.
Želja umetnika i šire kulturne javnosti je da Grafički kolektiv ostane u ovom prostoru, ako je ikako moguće. Ako pravno to nije izvodljivo, sledeći korak je potraga za novim prostorom u kome ćemo nastaviti našu delatnost.
Ceneći vaše profesionalne aktivnosti i entuzijazam kojim doprinosite medijskoj afirmaciji i zajedno sa nama gradite identitet Grafičkog kolektiva, ovom prilikom bismo želeli podršku šire javnosti i adekvatnu medijsku propraćenost, uz nastojanje da se shvati i ceo kontekst našeg problema.
Takođe, iskreno želimo da u narednom periodu – o aktuelnom pitanju budućnosti Grafičkog kolektiva – naša saradnja doprinese rešavanju ove situacije objektivnim izveštavanjem, a u cilju očuvanja profesionalnog integriteta Grafičkog kolektiva.
Očekujemo i nadamo se da ćemo zajedničkim delovanjem ostvariti najbolje rešenje Slučaja Grafički kolektiv u ovoj nezavidnoj situaciji.
Sve informacije o istoriji i aktivnostima Grafičkog kolektiva možete naći na našem sajtu ili dobiti kod nas u Galeriji.
Srdačan pozdrav
prof Branimir Karanović
Predsednik upravnog odbora Grafičkog kolektiva
S.Spasić
One Response to Grafički kolektiv, kolektivna slika i prilika svih nas