Miloš Crnjanski: Odbrana Beograda
Izbor citata Miloša Crnjanskog priređen za knjigu “Beograd. Iznad Istoka i Zapada”. Priređivač Branislav Matić.
„U mnogim gradovima Evrope biće nije tako toplo, nepokvareno i zanosno kao u Beogradu. Topal je toliko da su kraj njega drugi smešni i nadmeni. U svetu njegovom ničeg bednog, ljigavog. Život se toliko puta gubio, mili i dragi toliko puta rastajali, da je sve jedna velika neizvesnost i Bog. I kočijaš kad se razveseli stane, nasred puta, i peva”
„Nigde na svetu ne govori se tako ružno o nama kao kod nas. Što je gore, nigde na svetu ne dozvoljava se tako olako drugome da to čini kao kod nas. Zato, kakvi sve nisu izlili svoj gnev, mudrost i žuč nad Beogradom, koliko nas ima koji udišemo lepotu ovog mesta, koju narod tek katkad, u lomu svega što imamo, nasluti?”
„Najstarija lepota Beograda niti se zna niti se sluti, niti se traži. Beograd, jedan od najstarijih gradova na Dunavu i Savi uopšte, ne mari za prošlosti i potpuno je nov.
Lepota njegova najstarija koja se može naslutiti sva je despotska i dunavska. Kamen kula ogleda se u vodi, kud minuše bogate, svilene turske galije, sa žutim i krivim mačevima kao polumeseci, savijeni preko golog tela robinja.”
„… Otuda lak smeh, blagost nehaja i mudrost vina i razgovora, što ga u prolećne večeri možete naći, pomešanog s mirisom duhana i ženskom jevrejskom lepotom, i sad još na padinama prema Dunavu.”
„Velika je društvena lepota Mihailovog i Aleksandrovog Beograda, kraj koje druge varoši naše davno izgledaju kao palanke. Beograd Mihailov, Aleksandrov, Milanov burna je i neobična varoš. U biću svom ona ima toliko modernosti, da joj je malo koja druga ravna.”
„Koliko starog nakita, pitomosti ljudske, prećutnih žalosti u tim svetlim odajama, sa velikim prozorima, punim neba.”
„Kuća do kuće, udadba do udadbe po volji očevoj, smrt do smrti po volji Božjoj i ratovi. Fanatična jedna ljubav prema državi u koju su uticale sve namere.”
„Zar treba da nestane taj Beograd što je tresao Balkan, sa svojim porodicama činovničkim i oficirskim, koje su svoja imena izgovarale s ponosom iza kojeg je bila stvarnost, rat, podzemni trus čak do grčkih morskih obala i neprekidna patnja. Koja naša varoš ima u svojoj prošlosti taj žar? Nisu li njega gasili ti engleski, francuski i ruski konzuli? Beograd je kucao za Balkan sto godina već. On je srce svačije ko diše na Jadranskom i Egejskom moru.”
„Uđem li u snežne večeri Beča, zađem li maglom Londona, Pariza, pročitam li istoriju Bukurešta, siđem li do Carigrada, niti i konci, kao paučina, svi me vode srcu Beograda. Nema varoši u Evropi koja je toliko bila vezana za sve druge i koja je toliko pokretala marionete drugih kao Beograd. Sto godina već istorija Beograda vanredna je smena likova i scena, evropskih, interesantnijih, finijih u svojim sastavima nego ma gde. (…) Ko li je to što je nas učio od naše drage braće?”
„Beograd ima pravu otmenost koja se dobija od nezasluženih uvreda. Nikoga u njegovom gorkom času uvredio nije, nikom se u svom gorkom času ulizao nije.
Govori se o časti. Varoš u kojoj nema porodice što nije gledala dedu, ili oca, brata ili sina kako se bledo smeši u okovima, samo časti radi, zar da se na to ne nakašlje? Nema li svaka porodica nekoga ko je stao, na govornici, ili na ulici, na bojištu, ili u sukobu, pravo i nepomično za reč, za ime, za uverenje? Nije li se ovde za vreme ratova Engleskinjama činilo da su obični seljaci gospodskog profila? Srcu svih tih običnih ljudi, seljačkog roda i čista tela, davno već hrli sva naša ljubav, iz svih krajeva!”
„Samo je Beograd u našoj državi (u Kraljevini Jugoslaviji – prim. prir.) zaista svetski. Žar je on davno. Sve su mogućnosti pred njim. Sve je već video i ničega nema da se boji. U sebi samom nalazi svoj način i svoje zakone, stoji i sunča se iznad Save. ”
„U mnogim gradovima Evrope biće nije tako toplo, nepokvareno i zanosno kao u Beogradu. Topal je toliko da su kraj njega drugi smešni i nadmeni. U svetu njegovom ničeg bednog, ljigavog. Život se toliko puta gubio, mili i dragi toliko puta rastajali, da je sve jedna velika neizvesnost i Bog. I kočijaš kad se razveseli stane, nasred puta, i peva.”