Provokativna predstava Olivera Frljića u Dizeldorfu
.
U četvrtak 19. septembra 2013. godine , u pozorištu “Junges Schausspielhaus” u Dizeldorfu održana je premijera predstave „Black Box Schule: They Expect Yuo to Pick a Career“. Predstavu koja se bavi obrazovnim sistemom u Nemačkoj režirao je poznati reditelj Oliver Frljić, koji potpisuje i scenografiju i kostim.
U nemačkim medijima Oliver Frljić je najavljen kao umetnik koji je na Balkanu poznat po svojim provokantim pozorišnim inscenacijama. Premijera je pobudila pažnju zbog činjenice da se na vrlo kritičan način bavi preispitivanjem nemačkog školskog sistema i prenošenja znanja u današnjem društvu. Kritičari u svojim prikazima pišu: da se glumci ne libe da na sceni atakuju na mlade gledaoce pitanjima: da li zaista žele da budu kao njihovi roditelji, zašto smatraju da su njihovi učitelji u pravu, zašto sami ne odluče šta žele da uče, zašto se povinuju represivnom školskom modelu. Potom ih uče kako se pravi Molotovljev koktel i ohrabruju da ga bacaju na fotografiju nemačke kancelarke Angele Merkel. Jedna od glumica preporučuje mladim gledaocima da rađaju decu jer se od dečijih dodataka može sasvim lepo živeti.
Takođe se u nemačkim novinama može pročitati : “Breht, Montesori, Pink Floyd, Eminem, lista onih koji u pričama, filmovima, songovima izveštavaju o patnji mladih u školama je dugačka. Pri tom, svi polaze od toga da je škola važna i pravilna a pre svega neophodna kao priprema za pravi život. Protivrečnost kojoj se Frljić sa ansamblom suprotstavlja sledećim pitanjima: Šta se tamo uči, kako funkcioniše taj sistem koji sebe smatra odlučujućim društvenim mestom, dakle jedinstvenim mestom gde mlađe generacije mogu da steknu trajne utiske o drugima. Kakvo iskustvo oni stiču? Da li je škola demokratska? Ako škola nije mesto intenzivnog demokratskog iskustva, onda neše stetiti demokratiji? Ali šta đaci umesto toga uče u školama? Za kakav život se pripremaju?“
Kritičari se slažu da je „humor u predstavi glasan, grub, anarhističan i podseća na filmsku satiru Borata, Saše Barona Koena. Furiozni, oznojeni, uzbuđeni glumci daju sve od sebe. Na kraju nam prenose da teatar nije u stanju ništa da menja, može samo da tvrdi da nešto može da promeni. Predstava ima potencijal da se i dalje razvija a pitanje koje postavlja, da li škole oblikuju individualne ličnosti ili samo ljudski materijal za kapitalističku privredu, je jako važno. Lepo je kada se to pitanje na sceni postavlja na brz i konformisticki način.“
U predstavi učestvuju nemački glumci, Betina Kerl, Gabrijel fon Berlepš, Edgar Ekert, Urs Peter Halter, iz ansambla Šauspilhausa i mlada Kruna Savić, beogradski đak kojoj je ovo prva uloga na velikim nemačkim scenama. Ova glumica je diplomirala na Akademiji umetnosti, a beogradska publika je imala priliku da je vidi u diplomskoj predstavi “Ben“ koja je bila na repertoaru Beogradskog dramskog pozorišta.