Menu
Categories
Izložba “Atos. Sveta Gora” u Konaku kneginje Ljubice
18/08/2016 ArtVreme
Doček kralja Srbije Petra I Karađorđevićća na hinandarskom pristaništu, 29. mart 1910.

Doček kralja Srbije Petra I Karađorđevićća na hinandarskom pristaništu, 29. mart 1910.

Izložba grafika i fotografija „ATOS. SVETA GORA“ biće otvorena 19. avgusta 2016. godine, u 19 časova u Konaku kneginje Ljubice u Beogradu. Izložba je priređena u okviru 23. međunarodnog kongresa vizantijskih studija, koji se održava u Beogradu od 22. do 27. avgusta. Realizovana je saradnjom Fotoarhiva Svete Gore, Srpskog komiteta za vizantologiju i Muzeja grada Beograda. Pre Beograda, prikazana je u Moskvi, Atini i Solunu.
Izložbu će otvoriti akademik Gojko Subotić.

U Konaku kneginje Ljubice biće izloženo dvadeset osam grafika i trideset tri fotografije , koje predstavljaju deo bogate zbirke manastira Simonopetra, u kome se danas čuva najpotpunija zbirka svetogorskih grafika uopšte, kao i najznačajnija zbirka fotografija svetogorske sadržine u svetu.

Manastir Zograf, 1836

Manastir Zograf, 1836

Grafički prikazi Atosa, kako ističe akademik Gojko Subotić, „predragoceni su, jer govore o kultovima negovanim na Svetoj Gori, vidovima njihovog proslavljanja, o bogoslužbenoj praksi, običajima i, razume se, o svakodnevnom životu monaha i zanimanjima u „ovom svetu“. Prikazi, posebno oni koji su bili bliži stvarnosti Svete Gore, značajni su zbog svedočenja o izgledu i stanju pojedinih mesta duhovnog života, a kada se pažljivije zagledaju, otkrivaju i svojevrsnu poetiku u kojoj su i celina i pojedinosti neposredni i na svoj način duhoviti“.

Osnovni zadatak svetogorskih grafičkih otisaka bio je da Atos približe vernima širom pravoslavnog sveta. Ikone na drvetu, zbog visoke cene obično nisu bile pristupačne širim slojevima društva, dok su grafike, otiskivane sa bakroreznih ploča u velikom broju otisaka, bile dostupnije većem broju ljudi, pa su nazivane i ikonama siromašnih. Ovi grafički listovi prikazivali su Svetu Goru, njene manastire i skitove, kao i religiozne kompozicije i svete ličnosti.

Pored grafika, u Konaku kneginje Ljubice biće izloženi i fotografski snimci portreta svetogorskih monaha, od onih prvih koji su stali pred kameru sredinom XIX veka, pa sve do današnjih dana. Tu su i snimci značajnih događaja na Atosu, među kojima su naročito interesantne posete hrišćanskih vladara od sredine XIX do sredine XX veka.

MAnastir Hilandar, 1757

Manastir Hilandar, 1757

Između ostalog, pored brojnih grafika svetogorskih manastira, poput manastira Zografa (1836), Ivirona (1838), Simonopetre (1870), posetioci izložbe biće u prilici da vide i grafiku Manastira Hilandara, iz 1757. godine, kao i fotografiju Poseta kralja Srbije Aleksandra I Obrenovića manastiru Hilandaru (21. mart 1896), koji je nakon ove posete Hilandaru prisustvovao u Atini prvim obnovljenim Olimpijskim igrama modernog doba. Među izloženima je i fotografija Doček kralja Srbije Petra I Karađorđevića na hilandarskom pristaništu (29. mart 1910).

Kralj Aleksandar Obrenovic u Hilandaru

Poseta kralja Srbije, Aleksandra Obrenovića manastiru Hilandaru, 21. mart 1896.

Izložbu „Atos. Sveta Gora“ svi zainteresovani moći će da pogledaju do 11. septembra 2016. godine, u radno vreme stalne postavke Konaka kneginje Ljubice: utorkom, sredom, petkom od 10 do 17 časova, četvrtkom od 10 do 18 časova, subotom od 12 do 20 časova i nedeljom od 10 do 14 časova. Ponedeljkom: zatvoreno.

Leave a Reply
*