Šta su statije?
Statije (grčki: στάσεις ) su pesme kojima se opisuje žalost i patnja Presvete Bogorodice zbog raspeća i smrti sina Isusa Hrista. Pevaju se na jutrenju Velike subote, uz držanje upaljenih sveća čime se vrši obred Hristovog pogreba.
Velika ili strasna subota je praznik posvećen uspomeni na pogreb Isusa Hrista i njegov silazak u Ad. Pravoslavna crkva veruje da je Hristos tog dana bio telom u grobu, a duhom u Adu. Jutrenje Velike subote u nnovije vreme se ne služi rano ujutro, već na Veliki petak uveče. U kanonu Velike subote slavi se Hristova pobeda nad smrću. Pri kraju jutrenja, iznosi se plaštanica i tri puta nosi oko hrama, a onda se simbolično ponovo polaže u grob.
Statije su veće himnografske celine, koje se sastoje od tropara koji se kombinuju sa stihovima 118. psalma. Ukupno sadrže 176 stihova. Melografi srpskog crkvenog pojanja Gavrilo Boljarić, Nikola Tajšanović i Nenad Barački su u svojim notnim zbornicima predstavili tri statije početnim troparima, a Stevan Stojanović Mokranjac je zapisao po pet tropara u svakoj statiji. Integralan notni zapis statija zabeležio je episkop Stefan Lastavica, a i sveštenici Branko Cvejić i Mirko Pavlović. Najpoznatije u srpskoj crkvi i već decenijama u najširoj upotrebi su upravo Pavlovićeve statije.
Sveštenik Mirko Pavlović (1900-1977) – dirigent, kopmozitor i melograf – uglavnom poznat kao pisac službi srpskim svetiteljima. Bio je učenik Stevana Mokranjca i upravo je njegov najraniji zapis crkvenog pojanja su upravo statije koje je “po Mokranjcu stavio u note za jedan glas” u Bitolju 1928. godine. U to vvreme je na bitoljskoj Bogosloviji predavao crkveno pojanje i vodio hor.
Protojerej-stavrofor Mirko Pavlović bio je zainteresovan za širu upotrebu savremenog srpskog jezika na bogosluženjima, pa je zapisao Plač Presvete Bogorodice – kanon na malom povečerju Velikog petka (1968), statije (1969) i Izbor iz velikog pojanja (1971).
Stihovi iz prve statije (izbor):
1.Blago onima kojima je put čist, koji hode po zakonu Gospodnje. (Ps. 118)
Živote Hriste, u grob si položen bio, i anđelske vojske se užasavahu,
Slaveći Tvoje snishođenje.
2. Blaženi su kojii istražuju svedčanstva Njegova, svim srcem tražiće Njega. (Ps. 118)
Živote, kako umireš, i kako obitavaš u grobu
I rušiš carstvo smrti i podižeš mrtve iz Ada.
6. Onda se neću postideti kada pazim na sve zapovesti Tvoje (Ps. 118)
Gospodar svega vidi se mrtav i polaže se u nov grom. Onaj koji je ispraznio grobove mrtvih…
Stihovi iz druge statije (izbor):
Dostojno jest veličati Tebe, Sazdatelja svega, jer Tvojim stradanjima imamo oslobođenje od stradanja,
izbavivši se od propasti.
Nek se obrate k meni oni koji se Tebe boje i koji znaju otkrovenja Tvja (P. 118)
Ti koji si u početku jednim migom utvrdio kuglu zemlje,
Bezdahan kao čovek zašao si pod zemlju,
užasnu se Nebo od ovog prizora.
Stihovi iz treće statije (izbor):
Lice Tvoje prosvetli na slugu Tvoga, i nauči me zakonima Tvojim (Ps. 118)
Hodite sva stvorenja, pronesimo pogrebne pesme Stvoritelju.
Pretekoše oči moje jutro, da izučavam reči Tvoje (Ps. 118)
O slatko moje proleće, čedo moje najslađe, kamo zađe Tvoja lepota?
S. Spasić