“Ninova nagrada” za 2013. godinu Goranu Gociću za roman Tai
Roman prvenac Gorana Gocića Tai dobitnik je jubilarne 60. Ninove nagrade za roman godine za 2013.
Najprestižnija nagrada za roman godine u Srbiji – Ninova nagrada – ove godine je dodeljena Goranu Gociću za roman Tai u izdanju “Geopoetike”. Žiri u sastavu: Ljiljana Šop, Vladislava Gordić Petković, Mileta Aćimović Ivkov, Mića Vujičić i Vasa Pavković (predsednik) od ogromne prošlogodišnje produkcije, odabrao je pet romana, koji su ušli u najuži izbor za jubilarno 60. književno priznanje koje dodeljuje NIN.
Ove godine pristiglo je ukupno 182 naslova objavljenih u 2013. godini. Čak petoro pisaca čiji su se romani takmičili i prošle godine bili su i ove godine u kompeticiji, a dvojica pisaca (Bojan Babić i Živojin Ivković) imali su po dva objavljena romana, koji su ispunjavali uslove takmičenja. U širem izboru za ovu prestižnu književnu nagradu izdavačka kuća Laguna imala je najviše naslova, čak osam.
U najuži izbor za NIN-ovu nagradu ušli su Goran Gocić, “Tai” (Geopoetika), Slobodan Vladušić, “Mi, izbrisani” (Laguna), Silvana Hadži-Đokić, “Zlatno doba” (Interpres i Tema), Sonja Atanasijević, “Vazdušni ljudi” (Prosveta) i Mileta Prodanović, “Arkadija” (Arhipelag).
Vladislav Bajac, vlasnik izdavačke kuće Geopoetika, o romanu Tai Gorana Gocića zapisao je sledeće:
“Knjiga koju određuje njen topos: Tajland. Ljubav i Tajland. Žena, putenost, demistifi kacija glavnog junaka. Analiza Dalekog istoka u odnosu na (Daleki) zapad.
Da nije roman, ovo bi bila „studija o izvodljivosti“ na temu kako bi jedan samosvestan muškarac mogao ili pre – želeo da (hrišcanski) zaštiti jednu ženu. Projekat koji je u datim uslovima osuđen na propast: ne zato što nije ostvariv već zato što nije potreban. Ta naizgled krhka žena samim svojim „pasivnim“ postojanjem, prisustvom, (budističkim) odbijanjem u prihvatanju, doprineće samourušavanju ovog s početka knjige prividno mačo muškarca, koji će se u zapanjujuce poštenoj samoanalizi pretvoriti u jedno ranjivo biće. Toliko ranjivo da ćenjemu biti neophodan Sveti Hristifor, zaštitnik putnika.
Struktura romana građena je i jednostavno i komplikovano. Rezultat je vrlo koristan po knjigu: težina preteže u razumljivost, kao što drugi lik knjige, junakova senka, nadopuna, kontrast ili čak alter ego, idealno nadopunjuje ovog gosta u drugoj kulturi. Tako i Beleške s kraja teksta nadograđuju beletristiku, to jest Lepu umetnost.
Tai je lekcija samoljubivom Zapadnjaku o tome kako da izleči svoj oholi ego podatnošcu Istočnjaka. No, nema tu pobednika. Možda samo poraženog. Ali i tada – „zalečenog“ Carstvom Praznine. A ona je ženskog roda.”
Roman Tai je nedavno osvojio i nagradu Miloš Crnjanski.
Goran Gocić (Užice, 1962) diplomirao je anglistiku (Filološki fakultet, Beograd) i magistrirao medije i komunikacije (Londonska škola ekonomije i političkih nauka). Napisao je poglavlja u petnaest knjiga o masovnoj kulturi – pored ostalih, u zbornicimaDegradirana moć: Mediji i kosovska kriza (2000) i Želimir Žilnik: Iznad crvene prašine (2003), koji su objavljeni na po tri jezika. Gocić je radio kao novinar i urednik u tridesetak medijskih kuća (NIN, Dnevni telegraf, Borba,Politika, RTS, Bi-Bi-Si, Čenel 4, Indipendent, Sajt & Saund, itd.). Dobitnik je više nagrada za svoje eseje. Objavio je studije: Endi Vorhol i strategije popa (1997/2012) i Emir Kusturica: Kult margine (2001/2006). Autor je dugometražnih dokumentarnih filmova Bloody Foreigners (2000) i Balkanski dnevnik: Bugarska (2010). Radovi su mu dosad prevedeni na deset jezika.
Tai je njegov prvi roman.